Piwo rezane – rżnięte

piwo rezane

Piwo rzezane (czes. řezané pivo) jest bardzo popularnym napojem tuż za naszą południową granicą. Nic dziwnego, ponieważ Czesi i Słowacy lubią piwo oraz mają wiele sposobów na jego podanie. W przypadku piwa rżniętego (potocznie oszukanego, a na Śląsku występującego pod nazwą szeker) cała magia polega na odpowiednim nalewaniu dwóch piw, aby utworzyły warstwy. Ten sposób podawania piwa jest znany również na zachodzie Europy, gdzie piwo rezane występuje pod nazwą black and tan.

Piwo rżnięte – jak zrobić piwo dwukolorowe?

Napój ten powstaje z połączenia dwóch piw w równych proporcjach. Kluczowy jest dobór piw, aby nie tylko tworzyły między sobą piękny kontrast, ale również uzupełniały się pod względem smaku i aromatu. Dobrym pomysłem będzie wlanie do kufla ciemnego i gęstego portera oraz lekkiego lagera.

Kolejnym ważnym elementem jest gęstość oraz temperatura obu piw. Zasada jest prosta, piwo które ma się znaleźć na dole powinno być bardziej schłodzone, a to na górze cieplejsze. Do tego można zwrócić uwagę na ilość ekstraktu w obu piwach, to które ma go więcej będzie cięższe.

Skoro mamy wszystkie niezbędne składniki, przychodzi czas na najtrudniejszy i czasochłonny etap, czyli nalanie do kufla obu piw aby się ze sobą nie zmieszały. Na początek należy wlać do kufla mocno schłodzone jasne piwo, aby utworzyło pianę, a następnie powoli wlewać do niego ciemne piwo. Aby sobie ułatwić zadanie, najlepiej posłużyć się w tym wypadku łyżką odwróconą brzuszkiem do góry, przyłożoną do ścianki kufla i stopniowo po jej wybrzuszeniu wlewać ciemne piwo. Taki proces zajmuje kilka minut, ale efekt końcowy jest warty poświęcenia tego czasu.

piwo rezane

Piwo rezane – rżnięte

Przygotowanie 5 mins
Porcje 2 porcje

Składniki
  

  • 1 ciemne piwo
  • 1 jasne piwo

Sposób przygotowania
 

  • Do kufla wlewamy mocno schłodzone jasne piwo.
  • Powoli (po odwróconej łyżce) wlewamy do kufla ciemne piwo.

Porady

  • Jasne piwo należy włożyć na 20 minut do zamrażarki.
  • Ciemne piwo można schłodzić w lodówce.
  • Piwa przed wypiciem nie należy mieszać.

Podobne przepisy

Matcha

抹茶 Matcha przywędrowała do Japonii dzięki buddyjskim mnichom, ale to właśnie...

Kawa po wietnamsku

Kawa w Wietnamie pojawiła się dopiero w XIX wieku, ale od tego momentu stała się...

Cafe bombon

Café bombón, café goloso, café biberón Cafe bombon pochodzi z Walencji i to z tego...

Zostaw komentarz

Oceń przepis!