Nalewka z agrestu – agrestówka
Agrest najczęściej wykorzystuje się do robienia dżemów, ciast lub kompotów. Ale z powodzeniem możemy go wykorzystać do przygotowania nieco mocniejszego trunku. Wystarczy zebrany agrest oczyścić, usuwając ogonki i szypułki, a następnie dokładnie umyć. W związku z tym, że agrest ma bardzo grubą i twardą skórkę, należy go naciąć lub delikatnie rozgnieść i dopiero wtedy wrzucić do słoika. Tak przygotowane owoce zalewamy mieszanką wody ze spirytusem i odstawiamy na 3 tygodnie. Po tym czasie nalew należy zlać do butelek, a owoce zasypać cukrem. Po paru dniach cukier powinien się rozpuścić, a powstały w ten sposób syrop należy wymieszać z nalewem alkoholowym, przefiltrować i przelać do docelowych butelek. Agrestówkę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na mniej więcej 6 tygodni.
Nalewka z agrestu
Składniki
- 0,5 kg agrestu
- 150 g cukru
- 250 ml spirytusu
- 250 ml wody mineralnej
Sposób przygotowania
- Agrest oczyść z szypułek oraz ogonków, a następnie dokładnie umyj.
- Owoce lekko rozgnieć i wrzuć do szklanego słoja.
- Wodę mineralną połącz ze spirytusem i zalej owoce.
- Słój z agrestem szczelnie zamknij i odstaw na 3 tygodnie w ciemne, ciepłe miejsce.
- Po 3 tygodniach zlej nalew do butelek i odstaw w ciemne, chłodne miejsce.
- Owoce w słoju zasyp cukrem, szczelnie zamknij i odstaw na parę dni w ciemne, ciepłe miejsce. Co pewien czas wstrząsaj zawartością.
- Gdy cukier się rozpuści, zlej syrop i dodaj go do nalewu alkoholowego.
- Całość wymieszaj, przefiltruj i przelej do docelowych butelek.
- Agrestówkę odstaw na 6 tygodni w ciemne i chłodne miejsce.
Porady
- Jeśli do przygotowania nalewki użyjesz czerwonego agrestu, będzie bardzo słodka. Jeśli użyjesz zielonego agrestu, będzie nieco kwaśniejsza. Na zdjęciu widać nalewkę otrzymaną z połączenia dwóch rodzajów agrestu w proporcji 1:1.
Zostaw komentarz