Narutomaki – ciastka rybne
Naruto, 鳴門巻き, なると巻き, ナルト, なると
Narutomaki to tradycyjne japońskie ciastko rybne, zaliczane do kamaboko. Powstaje przez zwinięcie białej rybnej pasty (surimi) w rolkę wraz z barwionym na różowo wnętrzem, które tworzy typową dla narutomaki spiralkę. W smaku jest bardzo łagodne i jak się łatwo domyślić, rybne. Najczęściej wykorzystuje się je do ramenu, aby stworzyć kontrast między ciastkiem i pozostałymi brązowymi składnikami. Często spotyka się też je w oden lub nimono.
Dawniej, gdy białe ryby były bardzo drogie, kamaboko były uważane za prawdziwy rarytas i jadło się je tylko na wyjątkowe okazje. Prawdopodobnie dlatego kamaboko są bardzo popularnym prezentem i typowym osechi-ryōri (tradycyjne japońskie potrawy spożywane na Nowy Rok). Od 1983 roku, 15 listopada przypada Dzień Kamaboko.
Narutomaki
Składniki
- 350 g białej ryby bez skóry i ości np. dorsza atlantyckiego
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka mirin
- 1 białko jaja
- 2 krople różowego barwnika
- 1 łyżeczka oleju np. sezamowego
Sposób przygotowania
- Rybę należy oczyścić, tzn. usunąć ości, wyciąć tłuszcz oraz ciemniejsze fragmenty. W ten sposób zostanie mniej więcej 200 g białego mięsa.
- Fragmenty ryby przepłucz pod zimną wodą, a następnie odciśnij nadmiar wody w ręcznikach papierowych.
- Mięso wraz z przyprawami (mirin, sól, cukier) zblenduj na jednolitą masę.
- Ubij białko i dodaj do mięsnej pasty, a następnie całość wymieszaj.
- Gotową masę podziel na dwie części – 60% pozostaw białą, a do pozostałych 40% dodaj różowy barwnik i wymieszaj. UWAGA! Nie przejmuj się jeśli różowy jest bardzo intensywny, po ugotowaniu na parze będzie jaśniejszy.
- Na desce do krojenia rozłóż folię spożywczą i posmaruj bardzo cienką warstwą oleju.
- Na folii rozsmaruj białą pastę, tak aby jak najbardziej przypominała kwadrat o grubości mniej więcej 2-3 mm. UWAGA! U mnie wyszedł kwadrat o wymiarach mniej więcej 15×15 cm.
- Różową pastę wyłóż na środek białego kwadratu i rozsmaruj, tak aby z każdej strony pozostał 1 cm wolnego miejsca.
- Tak powstały kwadrat należy zrolować, starając się docisnąć najmocniej jak się da.UWAGA! Jeżeli pasta rybna nie chce odejść od folii, włóż całość do zamrażalnika na mniej więcej 10 minut i spróbuj ponownie.
- Rybną rolkę, zawiniętą szczelnie w folię, należy gotować na parze przez 15 minut.
- Po ostygnięciu rolkę kroimy w plasterki i gotowe.
Porady
- Narutomaki należy zwijać bardzo ciasno, analogicznie jak sushi. Jeśli tego nie zrobimy, wewnątrz pojawią się pęcherzyki powietrza.
Zostaw komentarz