Guacamole
Początkowo guacamole można było spotkać pod nazwą āhuacamolli, czyli sos z awokado. Jako pierwsi stworzyli je Aztekowie w XIV w. korzystając z owoców drzewa ahuacatl (w wolnym tłumaczeniu – jądra). Dlatego też owoce te były przez nich uważane za afrodyzjak.
W największym uproszczeniu, guacamole to mieszanka dojrzałych awokado, cebuli, papryczek chili, soli oraz kolendry. Czasami spotyka się też wersję z pomidorami. Kluczowe w przygotowaniu guacamole jest awokado, im lepsze tym lepszą pastę otrzymamy. Dlatego warto kupować tylko dwie odmiany Hass lub Fuerte, ponieważ są one bardziej oleiste. Jeśli chodzi o sam sposób przygotowania guacamole to w domowych warunkach najlepiej posłużyć się moździerzem i widelcem. Tradycyjnie w Meksyku używa się moździerza molcajete.
Guacamole
Składniki
- 2 awokado
- ½ czerwonej cebuli
- ½ jalapeño
- 1 garść świeżej kolendry
- 1 limonka
- 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania
- Paprykę umyj, wydrąż nasiona i posiekaj.
- Kolendrę umyj i posiekaj.
- Cebulę obierz i posiekaj.
- W moździerzu umieść paprykę, połowę kolendry, cebulę oraz sól, a następnie rozgniataj do uzyskania konsystencji pasty. UWAGA! Możesz też posłużyć się malakserem, ale wtedy dodaj do mieszanki sok z połowy limonki.
- Oba awokado przetnij na pół, usuń pestki i wydrąż zawartość do miski.
- Do awokado dodaj pozostałą część kolendry, sok z limonki i rozgniataj całość przy użyciu widelca.
- Do mieszanki dodaj pastę z cebuli, soli, papryki i kolendry. Wymieszaj.
- Podawaj od razu po przygotowaniu.
Porady
- W razie potrzeby możesz doprawić guacamole dodając więcej soli lub/i soku z limonki.
- Aby awokado nie ciemniało, miskę z guacamole należy zabezpieczyć folią spożywczą, albo dodać większą ilość soku z limonki. Dobrym sposobem jest wylanie wody na guacamole i zlanie w razie potrzeby. W ten sposób guacamole można przechowywać w lodówce nawet trzy dni bez utraty koloru.
- Do guacamole najlepsze jest awokado Hass, ponieważ jest bardziej oleiste. Z powodzeniem można też używać awokado Fuerte.
- Tradycyjnie guacamole przyrządza się przy użyciu moździerza zwanego molcajete. W domowych warunkach najlepiej posłużyć się widelcem. Korzystanie z malaksera lub blendera jest złym pomysłem, ponieważ powstanie puree.
- Jeśli lubisz niezbyt jednolitą teksturę guacamole, możesz nie rozdrabniać cebuli i papryki w moździerzu, tylko dodać jr bezpośrednio do guacamole.
Zostaw komentarz