Daifuku mochi
大福餅, 大福
Daifuku mochi, inaczej daifuku, to jedno z najpopularniejszych i najsłynniejszych wagashi, czyli japońskich słodyczy. Daifuku składa się z ciasta zrobionego z mąki z kleistego ryżu i słodkiego wypełnienia jakim jest pasta anko. Najczęściej podaje się je w towarzystwie zielonej herbaty.
Japońska tradycja
Co roku, w Japonii, odbywa się mochitsuki (餅つき), czyli ceremonia rozbijania zebranego ryżu na mochi. Dzień wcześniej ryż płucze się, a następnie zalewa wodą aby przez noc napęczniał. Z rana ryż wrzuca się do specjalnych drewnianych pojemników (seiro – 蒸篭) i gotuje na parze. Po ugotowaniu, umieszcza się go w dużych moździerzach (usu – 碓) i ubija przy pomocy drewnianego młota (kine – 杵). Sam proces jest czasochłonny i wymaga pracy kilku osób jednocześnie.
Daifuku ma wiele twarzy
Na rynku dostępnych jest coraz więcej wariantów tego popularnego deseru, m. in.:
- ichigo daifuku (イチゴ大福) – daifuku nadziane pastą anko oraz zawierające w sobie całą truskawkę. Ze względu na sezonowość truskawek, jada się je głównie wiosną.
- macha daifuku (抹茶大福) – można znaleźć je w dwóch wariantach. W pierwszym z nich mamy klasyczne, białe ciasto i do tego nadzienie z herbatą matcha. W drugim wariancie mamy zielone ciasto i białe nadzienie (pasta shiro-an).
Daifuku mochi
Składniki
- 100 g mąki z kleistego ryżu
- 180 ml wody
- 50 g cukru pudru
- 100 g skrobi kukurydzianej
- 480 g pasty anko
Sposób przygotowania
- Do miski wsyp mąkę z cukrem pudrem, a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszaj.
- Jeśli masz mikrofalę: przykryj miskę folią spożywczą, a następnie wstaw do mikrofali na 1 minutę (ustaw wysoką temperaturę). Wyciągnij miskę, zdejmij folię i wymieszaj całość przy użyciu zwilżonej silikonowej szpatułki. Przykryj miskę folią spożywczą i ponownie wstaw do mikrofali na 1 minutę. Wyciągnij miskę, wymieszaj zawartość i wstaw ponownie do mikrofali na 30 sekund.
- Jeśli nie masz mikrofali: ciasto musisz ugotować na parze. Zagotuj wodę w garnku, wstaw koszyk/sitko do gotowania na parze i postaw na nim miseczkę z masą ryżową. Pokrywkę od garnka owiń w ręcznik lub ścierkę, aby skraplająca się woda nie wpadała do miseczki. Po 7 minutach gotowania wyciągnij miseczkę, wymieszaj jej zawartość przy użyciu wilgotnej silikonowej szpatułki, a następnie wstaw do garnka i gotuj 8 minut.
- Gorące ciasto wymieszaj dokładnie, a następnie wyłóż na posypaną skrobią kukurydzianą stolnicę silikonową lub papier do pieczenia. Ciasto również posyp z góry skrobią i odstaw aby trochę ostygło.
- Wałek oprósz skrobią kukurydzianą, a następnie rozwałkuj ciasto ryżowe i wstaw do lodówki na 15 minut.
- Przy użyciu foremki/szklanki o średnicy 9 cm wytnij z ciasta koła. Pozostałe ciasto zagnieć, rozwałkuj i również wytnij koła.
- Folię spożywczą potnij na kwadraty nieco większe od kółek z ciasta. Każde koło połóż na folii, a następnie przy użyciu pędzelka usuń z nich nadmiar skrobi.
- Na koła z ciasta ryżowego wyłóż łyżkę pasty anko, a następnie zawiń. Aby sobie ułatwić zadanie możesz najpierw połączyć dwie przeciwległe strony, później dwie pozostałe itd. Miejsce łączenia obsyp delikatnie skrobią, a następnie daifuku zawiń w folię.
- Gotowe daifuku mochi przechowuj maksymalnie 2 dni w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
Porady
- Nie każda mąka ryżowa nada się do zrobienia mochi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby to była mąka z ryżu kleistego (shiratamako lub mochiko).
- Zamiast skrobi kukurydzianej możesz użyć ziemniaczanej.
- Jeśli nie masz w domu gotowej pasty fasolowej, możesz ją zrobić własnoręcznie korzystając z przepisu na domową pastę anko.
- Używaj tylko białego cukru, ponieważ cukier trzcinowy zmieni nie tylko kolor mochi ale i smak.
- Daifuku można nadziać pastą anko oraz całymi truskawkami (ichigo daifuku), lodami (aisu daifuku), yuzu (yuzu daifuku), itd.
- Zamiast pasty anko możesz użyć shiro-an, czyli białej pasty z fasoli limeńskiej (półksiężycowatej).
- Przygotowując daifuku warto używać lateksowych rękawiczek, ponieważ ciasto się bardzo klei i też ciężko schodzi z dłoni.
- Pasta anko powinna być zimna, najlepiej wyciągnięta z lodówki, dzięki temu będzie łatwiej wokół niej zawinąć ryżowe ciasto.
Zostaw komentarz